czwartek, 11 maja 2017

Ewa Binkuńska - Higiena i emisja głosu mówionego

Szukając ćwiczeń z emisji głosu, natrafiłem na kilka publikacji, zatem ośmielę się niedługo zamieścić trzy notki na ten temat. Najpierw chciałbym wskazać książkę Ewy Binkuńskiej "Higiena i emisja głosu mówionego", Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz 2012, ss. 193.

Podoba mi się naukowe, a jednocześnie zrozumiałe podejście do tematu. Mamy rozróżnienie między mową i śpiewem - ta pierwsza bardziej koncentruje się na funkcji informacyjnej, a druga związana jest z inną amplitudą wysokości dźwięku, z innym wykorzystaniem natężenia i barwy. Przedstawiłem to troszkę skrótowo, ale od razu chcę przejść do ciekawostek: Autorka zauważa, że np. w programach informacyjnych zmiany wysokości głosu ograniczają się do tercji (a w śpiewie jak wiadomo mogą obejmować nawet więcej niż trzy oktawy).

Oczywiście mowa i śpiew różnią się (co w książce jest szerzej opisane) także w zakresie wykorzystania narządu głosowego, w ogóle ciekawie i bardzo informacyjnie (przynajmniej dla mnie) w książce przedstawione zostały zagadnienia związane z anatomią układu oddechowego, ciekawe są rozważania o oddychaniu (oddychanie spoczynkowe - po prostu żeby mieć tlen, i dynamiczne - związane z wydawaniem dźwięków).

Kolejny rozdział jest o przestrzeniach rezonacyjnych. Jest tu nie tylko o zatokach czy jamie ustnej, ale też o barwie głosu czy o rodzajach nastawienia głosu - miękkim, twardym i chuchającym - swoją drogą tylko miękkie jest uznawane za prawidłowe, chociaż dwa pozostałe (np. związane z krzyczeniem i szeptem) też z perspektywy poezji dźwiękowej mogą być ciekawe.

W książce są też rozdziały o chorobach narządu głosu, o psychologicznych aspektach emisji głosu, jak też dające do myślenia rozdziały o higienie głosu w pracy nauczyciela (dzieci mnie słuchają) i o posługiwaniu się głosem wśród polityków (szanowni posłowie yyy). Końcowa część książki obejmuje rozdziały o ćwiczeniach oddechowych (rozluźniające, aktywizujące i usprawniające - bardzo dużo ciekawych rzeczy) i o warunkach higieny głosu. Chyba będę musiał ograniczyć picie herbaty i napojów gazowanych... eee, niewykonalne :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz