czwartek, 27 kwietnia 2017

Zanurzeni w wiedzy

W "Wiedzy i Życiu" (Maj 2017) jest kilka ciekawych tekstów, w tym m.in. artykuł M. Dworniczaka "Zanurzeni w dźwięku". Są w nim informacje o fali akustycznej, o zakresie słyszalności u różnych gatunków, jest też m.in. sporo informacji o narządzie słuchu u człowieka. Są ciekawostki (o mizofonii, o broni dźwiękowej czy o zastosowaniu dźwięków w medycynie). Do tego są trafne ilustracje.

A jeśli ktoś by chciał wykonać z dźwiękiem doświadczenia, to warto sięgnąć do części "laboratorium", gdzie O. Orzyłowska-Śliwińska zachęca do przeprowadzenia eksperymentów przy użyciu m.in. balonów, octu i miski sałatkowej.

http://www.wiz.pl/19,245.html

hamejo

http://iicsa.comicgenesis.com/hamejo.mp3

fumtimuach

http://iicsa.comicgenesis.com/fumtimuach.mp3

piątek, 21 kwietnia 2017

warsztaty pieśni tradycyjnych - Gdańsk

http://teatrszekspirowski.pl/wydarzenia/warsztaty-piesni-tradycyjnych/

25 kwietnia, 16 i 30 maja 2017 w Teatrze Szekspirowskim.

Trochę materiałów Laboratorium Pieśni dostępnych jest na youtubie:
https://www.youtube.com/user/Laboratoriumpiesni/videos

Opera Leśna - warsztaty Ptasie Radio

Warsztaty muzyczno-teatralne, 26, 27 kwietnia 2017, Opera Leśna w Sopocie.

http://operalesna.sopot.pl/wydarzenia/item/470-zaj%C4%99cia-muzyczno-teatralne-ptasie-radio

Cracow OPEN MIC - 26 kwietnia

Klub BAZA, ul. Floriańska 15 w Krakowie.

Albo bardziej ekspresyjnie, zacytuję informację ze strony wydarzenia na facebooku: "Cracow OPEN MIC debiutuje w nowej przestrzeni klubu BAZA na ulicy Floriańskiej 15 w Krakowie; ruszamy z ekspresją słowną, głosową, gestyluacyjną i mimiczną! Instrumenty muzyczne (hudebni nastroje...) do boju! Pysk na oścież! Gęba do przestworzy! Czy jest próba generalna połączeń mózgowo-krtaniowych? Czy dłoń może podjąć wysiłek dzierżenia mikrofonu? Czy głośnikom i głośni uda się zjednać przestrzeń dla uszu nawykłych do słuchania? Przyjdźcie do mikrofonu wszyscy, zbłąkani ekspresjofrenicy! Niech żyje wolność! Pędzel, dzięki!"

https://www.facebook.com/events/1751114358512358

Nickosmic - NowhereMantra

Norbert Rybarczyk, poeta wizualny, komiksiarz, grafik, zajmuje się także dźwiękiem. Przeważa muzyka elektroniczna, są także kawałki mocno (moim zdaniem) wchodzące w głębię tekstu i wykorzystanie mowy.

https://soundcloud.com/nickosmic/nowheremantra

metykebredyuy

http://iicsa.comicgenesis.com/metykebredyuy.mp3

wtorek, 18 kwietnia 2017

ciekawość błędów

W dwu wpisach zawierających tylko linki do wierszy jednosłownych przez pomyłkę linki były podane bez odpowiednich znaczników html, czyli nie dało się ich klikać. Ciekawe, bo te dwa wpisy wygenerowały więcej wejść niż wszystkie sąsiednie wpisy :). Moim zdaniem to dobry sygnał, czyli ktoś zagląda na ten blog - bardzo serdecznie Wam dziękuję!

Dziś zastanawiałem się, czy coś poprawić w poemacie (czy też po prostu wierszu) Don Juchote, ale w końcu uznałem, że dziś nie będę nic zmieniał (mam jedną stronę notatek z pomysłami na zmiany). Całość inspirowana jest książką "Kajin no Kigū". Zamierzam opublikować samą notację tekstową, czyli liczę, że ktoś kiedyś to wykona, oczywiście wiele zależy od tego, czy utwór się czytelnikom spodoba.

Maja Ratkje

https://www.youtube.com/results?search_query=Maja+Ratkje

stp

http://iicsa.comicgenesis.com/stp.mp3

środa, 12 kwietnia 2017

dddrgń

http://iicsa.comicgenesis.com/ddrgn.mp3

spadek zainteresowania?

Drodzy Czytelnicy, ciekawa sprawa. W kwietniu jest o wiele mniej odsłon bloga, niż w miesiącach poprzednich (cześć postów ma jedno wejście). Oczywiście, tak jak już pisałem, nie chodzi o ilość wejść, tylko o rozwijanie/popularyzację poezji dźwiękowej, ale jednak brak zainteresowania traktuję jako sygnał, że nie trafiam w gusty słuchaczy.

Skojarzenia: miało być mniej wpisów (pamiętacie, treści miały być przekazane głównie w styczniu i lutym), no i w sumie treści było mniej, (ilość wpisów powiększyła się głównie przez "Miesiąc Poezji Dźwiękowej" - który w tym roku miał być związany z wierszami jednosłownymi). Myślę, że dopóki nie ma grupy osób biorących udział w takich projektach, to zainteresowanie będzie niewielkie (pomysł pojawił się pod koniec marca, nie było przygotowań - w sumie to było pójście na żywioł).

Myślę, że dobrym rozwiązaniem będzie do końca kwietnia wrzucać mniej wpisów, i pomyśleć nad jakimiś projektami. No i w maju ma być premiera kolejnej płyty, może ten projekt bardziej się Wam spodoba.

Jest też ryzyko, że odbiorców bloga zniechęcił humor. Napisałem do jednego recenzenta ze świata komiksu, czy by naszkicował parę słów o albumie "dźpk", zgodził się zapoznać się z materiałem, ale potem nie było odzewu. Myślę, że to milczenie wynikało z uprzejmości, czyli po prostu album został uznany za bardzo słaby.

Czyli dobrym wytłumaczeniem byłaby po prostu niska jakość - wiersze jednosłowne są wymyślane na szybko (podobnie zresztą jak inne rzeczy na tym blogu). Taki stan rzeczy wymusza brak czasu, zatem proszę o wyrozumiałość. Trzeba wybierać, czy nie publikować nic, czy publikować rzeczy tylko naszkicowane (czyli jest duże ryzyko marności utworów). Płyty "confetti" i "kunktkt" opierały się na selekcji - czyli na płycie znalazła się tylko niewielka część utworów, reszta była zbyt słaba.

czwartek, 6 kwietnia 2017

stręt

http://iicsa.comicgenesis.com/stret.mp3

Aum Os Tau Nalibe - Cordelia Jones

Przez chwilę zastanawiałem się, czy po prostu nie rozumiem tego języka, ale po chwili zrozumiałem, że tego nie należy rozumieć, czyli bez skupiania się na choćby cząstkowym wyczytywaniu treści, można skupić się na brzmieniu, na klimacie, albo na sposobach montażu. https://soundcloud.com/cordeliajones/aum-os-tau-nalibe

wiersze z google

Zagadnienie jest znane, czyli kiedy zaczynamy wpisywać zapytanie w google, strona podpowiada nam często zadawane teksty zapytań, czasem wychodzi coś ciekawego.

http://gadzetomania.pl/3144,wiersze-z-google-czyli-prawie-cala-prawda-opolakach-tworzcie-razem-z-nami

http://wierszezgoogle.tumblr.com

Żeby pójść w stronę poezji dźwiękowej wystarczy wrzucić tekst do generatora (albo samodzielnie odczytać na głos). Mimo, że chyba trochę szkoda czasu, to jednak wydaje mi się, że przy odpowiedniej selekcji czasem niektóre zaskakujące zestawienia dają do myślenia :)







http://zerlinatxt.comicgenesis.com/ktktbd.mp3


środa, 5 kwietnia 2017

pograńca

http://iicsa.comicgenesis.com/pogranca.mp3

soundpwoermds - Geof Huth

Ja używam formy sounpdwoermd, ale twórca pojęcia "pwoermd", odnoszącego się do wierszy jednosłownych, stosuje określenie soundpwoermd - oraz np. foundpwoermds‬ (konkretne, czy też znalezione, wiersze jednosłowne), czy też vispwoermds‬ (wizualne wiersze jednosłowne). W każdym razie zapraszam do posłuchania: https://audioboom.com/tag/soundpwoermds

dźwiękowe paski komiksowe

Maskotką tego zbiorku mógłby być krokodyl, pojawiający się w kilku paskach. Oczywiście jeśli chodzi o paski, to określenie to odnosi się do pasków komiksowych, będących tu sposobem notacji. Czyli te paski należy odczytywać dźwiękami.

55 pasków. Mono. Bez montażu, nawet bez wycinania fragmencików z początków i końców (dlatego starałem się cichutko włączać i wyłączać komórkę). Oczywiście nagrane na telefonie komórkowym.
Całość stworzona trzy lata temu. Opublikowałem wtedy samą notację, a nagranie przesłałem jednej osobie ze środowiska komiksowego.


A tu, dla zabawy, można pobrać dyplom za wysłuchanie tego albumu :)
http://sztukiwalki.comicgenesis.com/dyplomdzpk.pdf

dźpk