W publikacji Autorka wyjaśnia, dlaczego wymawianie głoski "r" jest trudne, wskazuje też jakie są rodzaje nieprawidłowego wymawiania tej głoski. Poza zagadnieniami dotyczącymi diagnozy i prób korekcji rerania mamy tu wiele materiałów, które moim zdaniem mogą być wprost wykorzystywane w poezji dźwiękowej. Poza samą fascynującą głoską "r" (która może być wymawiana/wyśpiewywana na różne sposoby) wskazane jest znaczenie głosek sąsiednich. Być może wiecie, że mój ulubiony zestaw głosek to "brtp", wykorzystałem to zestawienie w wielu wierszach. W książce znajdziemy mnóstwo przykładów zestawień, zwróćmy uwagę przykładowo na "fr", "wr", "br" czy "rć", jak też wieloznaczne "rz".
W kolejnych podrozdziałach uwaga została zwrócona na wyrazy zawierające więcej niż jedno "r", na "r" w sąsiedztwie samogłosek czy też na takie zjawiska, jak nagłos, śródgłos, wygłos oraz "r" w wyrazach trudnych.
Zauważmy, że mamy tu do czynienia z książką o pojedynczej głosce. Ciekawe, co? Kto by pomyślał, że tyle da się wydusić z jednego "r"!
E.M. Skorek, Reranie - Profilaktyka, diagnoza, korekcja, Oficyna Wydawnicza "Impuls", Kraków 2003, ss. 321.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz